• TELKİN DERGİSİ

YKS 2020 ANALİZİ / Yunus Emre Ilıca

2018 yılından beri uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 2020 yılında virüs, turizm, tedbir gibi başlıklar altında toplumsal tartışmalara ve bölünmelere yol açtı.


Bu gelişmeler yer yer öğrencilerin isyanlarına yer yer de kendilerini ilgilendiren gündemin yoğunluğu ve pandemi şartları ile birlikte derslerden uzaklaşmanın “başaramayacağım” korkusunu getirmesine sebep oldu.


Tüm bunlar bir kenara bırakıldığında sınav esnasında öğrenciler akademik anlamda nasıl bir başarı/başarısızlık elde etti? Önceki yıllara kıyasla ne gibi değişiklikler göze çarpıyor? Bunları incelemekte fayda var.2006 yılı baz alındığında yüzde 50 civarında artış gösteren başvuru sayılarında bu sene 100 bin civarında bir azalma mevcut. Umarız bu azalma pandemi veya diğer şartlardan dolayı umudunu yitiren gençlerimizden kaynaklanmamıştır. Önümüzdeki senenin başvuru sayıları bize gerçeği gösterecektir.


Üniversitelerin toplam kontenjanının 3 katı büyüklüğünde başvuru gerçekleşmesine rağmen halen doluluk oranlarımız yüzde 90 civarında. Bu bir başarı gibi gözükebilir ancak sayısal bazda incelendiğinde 100 bin civarında toplam boş kontenjan olduğu göze çarpıyor.


Testlerdeki başarı durumu incelendiğinde ise neredeyse tüm alanlarda gözümüze tek bir şey çarpıyor. Ortalama başarı gösteren ve nicelik olarak da sınava giren öğrencilerin yarısından fazlasını temsil eden grubun verileri ile son iki yılın doğru cevap sayısı dağılımı grafiklerinin kıyaslanması bu grupta yüzde 10’a varan bir kaybı işaret ediyor. Eğitimin başarıya götüren tüm yapı taşları eksiksiz bir biçimde kurgulanıp uygulansaydı bu yüzde 10’luk kayıp, ortalama üstü başarı gösteren yığının içinde yer alırdı. Ancak maalesef bu kayıp ortalamanın altında başarı gösteren alandaki öğrenci grubuna doğru bir eğilim izlemiş.Ancak yine de ortalamanın üstünde başarı gösteren yığının içinde nicelik artışına rastlanılan alanlar da bulunuyor. Saha analiz çalışmalarım gösteriyor ki bu gruptaki artış pandemi dönemi şartlarına çok hızlı ve sancısız şekilde adapte olan öğrencilerin başarısı imiş.
Son paragrafta anlatılanların tam olarak görülebileceği bir örnek.Tüm olumsuz şartlara rağmen çok çok başarılı bir gelişmenin kat edildiği bir örnek. Öğrencilerin yüzde 10’u bu alanda 6-8 net bandında iken artık 8-11 net bandında.

Olumsuz bir örnek. Geçtiğimiz yıllarda 40 soruda 2 net civarı yapan öğrenci oranı yüzde 10 iken yüzde 14’e gerilemiş. 3-10 net civarı yapan öğrencilerde de yüzde 20’ye varan gerileme var.


MEB,ÖSYM,YÖK ve diğer ilgili kurumlara başarılı oldukları alanlarda sonsuz tebriklerimizi, başarısız oldukları alanlarda ise önerilere saygı ve ilgi çerçevesinde yaklaşmaları temennimizi sunarız.27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör