top of page
  • TELKİN DERGİSİ

Tayfuna Dönsün Sazaklar / Oğuzhan KAYCIOĞLU

Hey yakınlar uzaklar, be kler pusular tuzaklar

Tayfuna dönsün sazaklar, göz ışığım Gün’üm gitti


Bu devlette bir yere gelmesi gereken belki de ender gelecek insanlardan bir tanesi. Bir dürüstlük örneği, bir devlet adamı ve bir Türk milliyetçisi olan Gün Sazak…

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde dünyaya gelmiştir. Babası İstiklal Madalyası sahibi, eski siyasetçi Emin Sazak’tır.


lk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamlamış daha sonra babasının desteği ile ABD’ye yüksek tahsil için gitmiştir. Amerika’ya gidişinden 11 yıl sonra günlüğünde şu not yer alır:


“Liseyi bitirdiğimde rahmetli babam Amerika’da tahsilimi teşvik etti. Sayesinde gittim, çok şey gördüm, öğrendim. Gayem yalnız vatana ve aileme faydalı olmaktı…”Aynı gaye, aynı arzusu henüz 18 yaşına girdiği günkü notunda da yer alır: “Gayem vatana ve aileme faydalı olmaktır.”

Gün Sazak, gençlik çağındayken bugünkü çoğu ülkücü gencin hayali ve amacı neyse o da aynı amaçla hayat yoluna koyulmuştu. Amerika’dan ülkeye döndüğünde babasından kalan toprakları işlemeye başlamış ve inşaat sektörüne girmiştir.


Yetim kaldı körpe çağam, feryadımı nice boğam

Gün doğmak üzere ağam, gün batarken inim gitti

Türkiye’nin derin çıkmazlara girdiği 70’li yıllara gelindiğinde Dündar Taşer ile tanışmış ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne üye olmuştur. Dündar Taşer’le olan ahbaplığı ve onun vasıtasıyla tanıdığı Alparslan Türkeş’ten etkilenmesi hayatının dönüm noktasını oluşturmuştur. MHP’nin 10. Büyük Kurultayı’nda gençlerin arasında yer alacak ve nasıl bir camianın içinde olduğunu o gün anlayacaktır. Osman Yüksel Serdengeçti’nin ve Alparslan Türkeş’in yaptığı konuşmaları dinler.


Belki de o gün doğru yerde olduğunu bir kez daha kesinleştirir. Henüz 1 sene sonra Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilir.

Dört sene geçtikten sonra 1977 seçimlerinde 2.Milliyetçi Cephe Hükûmeti kurulur. Bu hükûmette Alparslan Türkeş tarafından bizzat Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görevlendirilir. Çünkü o çevresinde dürüstlük abidesi olarak tanınan bir kişiydi. Bu, Gün Sazak’ın hayatının 2.dönüm noktası olmuştur.


Bakanlık Yılları, Kaçakçılıkla Mücadele


Gümrük ve Tekel Bakanlığı, kaçakçılığın, yolsuzluğun ve kara paranın en çok döndüğü bakanlıktı. Muhalefet böyle bir konuma gelen milliyetçi bir insana, oranın bütün yükünü ve sorumluluğunu üstüne yıkmayı ve iktidara saldırmayı hedefliyordu. Bu bakanlık diğerlerinden farklıydı. Bu Bakanlıkta sol-sağ, komünistmilliyetçi çelişkisi yoktu. Namuslu adamlarla namussuz adamlar vardı.


Parti’de büyük bir ses uyandırır Gün Sazak. Toplantı esnasında kimsenin onun kadrosuna ve atamalarına karışmayacağının teminatını ister. Bakanlığın içinin yolsuzlukve rüşvetle çürümüş olduğunu dile getirir. Gün Bey kısa zaman içerisinde kadrosunu kurar ve görevine başlar. Arkadaşlarına bir sözü vardır:

“Eğer en ufak bir hata yaparsanız sizi öldürürüm. Hem de ağlayarak cenazenizi ben gömerim.”

Ona göre doğru bir kadrolaşma, bu çürümüş bakanlığı çözüme kavuşturacaktı. Sol-sağ ayırt etmeden herkese iş imkânı tanıyordu. Kanunen hakkı olan bakanlık maaşını da almak istemedi ve özel kalemine talimat vererek bu paranın yolda kalmışlara ve ihtiyaç sahiplerine verilmesini istedi. Her türlü tehlikeyi göze alıp doğudaki sınır kapılarına gidiyor, baskın halinde bizzat kontroller yapıyordu.


Kısa süre içerisinde yolsuzluğun rüşvetin kaçakçılığın hakkından gelmişti. Haliyle para babaları bundan rahatsızdı. Türkeş’ten ricalarda bulunuyorlardı. Alparslan Türkeş ise bunları dinlemiyor, bakanının arkasında dağ gibi duruyordu. Gün beyin bu tutumları halk arasında büyük yankı uyandırıyordu. Sadece sağ kesim değil muhalefet de her şeyin farkındaydı. Her şeyiyle karşı oldukları bir ülkücü, bu yolsuzluğun, kaçakçılığın kökünü kazımıştı.
Siyasi Tarihimize Güneş Motel vakası olarak geçen ve Milliyetçi Cephe hükûmetini düşürülmesine sebep olan olay Gün Bey’i de bakanlıktan aldı. On bir Adalet Partili milletvekili görev bırakıp Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmişti. Beş buçuk aylık görevinden istifa eden Gün Sazak yerini Tuncay Mataracı’ya bıraktı. Görevi aldıktan kısa bir süre sonra adı yolsuzluk iddialarına karışan Mataracı, Abdi İpekçi tarafından çok sert bir dille eleştiriliyordu.


27 Mayıs 1980: Hain Pusu


Bu görev konusunda, Gün Bey ile fikrî olarak taban tabana zıt olan Abdi İpekçi dahi onun daha iyi olduğunu ve bu görevi layıkıyla yerine getirdiğini söylüyordu. Ayrıca CHP'nin sol kanadından İzmir milletvekili Süleyman Genç "Ben inceledim, cumhuriyet kurulduktan bu yana gümrüklerdeki soygunu, fikri ve felsefesi benimle yüzde yüz ters olan Gün Sazak önlemiştir" diye konuşur.


Belki de Ankara’nın gördüğü en büyük mitinglerden biriydi. Bu mitingin büyüklüğü ve sol iktidarın başarısızlığı bazı kişileri sinirlendirmişti. O günden itibaren ülkücüler üzerine çeşitli saldırılar düzenleniyordu. Maalesef bu hedeflerden biri de Gün Sazak oldu. 27 Mayıs 1980 tarihinde arabasından eşyalarını indirirken Marksist Terörist Dev-Sol örgütünün düzenlediği hain bir pusuyla evinin önünde şehit edildi. Alparslan Türkeş şöyle söylüyordu:


“ Türk milletini parçalayarak kölelik zincirine vurmak isteyenler Gün Sazak’ı hedef seçmişlerdir.”

Sakarya, esti yiğitler, bağrı kan süslü yiğitler

Süphan göğüslü yiğitler, gittiyse benim gitti...


O sadece bu camiada değil aynı zamanda Cumhuriyet tarihinde de doğruluğun, dürüstlüğün, iş ahlakının sembolü olarak yaşıyordu. Rüşvetin nasıl biteceğini de şöyle özetliyordu Gün Sazak: “Bir gün devlet, kendini yönetecek namuslu, şerefli, haysiyetli ve devlet idaresine layık insanların idaresine geçtiği zaman bütün hastalıklar kökünden temizlenmiş olur.”
Bir ülkücü nasıl olmalı sorusunun cevabıydı Gün Sazak. Hedefleriyle, amaçlarıyla ve ulaştığı konumdaki başarısıyla bütün bir Türk gençliğine örnek olacak bir insandı. Her şeyden öte bir ülkücü olarak yaşamış yine bir ülkücü olarak öldürülmüştü...
Şimdi şairinde dediği gibi o sazağı büyüterek tayfuna döndürme vakti gelmiştir. Namuslu ve ahlaklı ülkücüler olarak Gün Bey’in ardınca koşma vaktidir.
13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page