• TELKİN DERGİSİ

PKK ve Yangınlar / Ömer Can Topçu

Kundaklama birçok terör örgütünün kullandığı bir eylem biçimidir. Dünya üzerindeki birçok terör örgütü bu eylem biçimini, az maliyetle ve az insan gücüyle gerçekleştirilebilmesi sebebiyle sıklıkla kullanmakta; stratejik öneme sahip bölgeyi yada yerleşkeyi ve doğa güzelliklerini yakmaktadır. Bu terör biçiminin sıklıkla uygulanması, literatürlere girmesini ve akademik çalışmalara konu olmasını sağlamıştır. Ormanları yakma eylemi, literatürlerde “çevre terörizmi” olarak yerini almıştır. Türkiye'nin ormanları da bu çevre terörizmine sıklıkla maruz kalmaktadır. Defalarca bu eyleme maruz kalan ormanları yeniden yeşillendirme girişimi olsa da onlarca yıllık bir emeğin sonucu oluşan ormanlar, maalesef kısa sürede kendini yenileyememektedir.Türkiye topraklarında çıkan yangınların büyük çoğunluğunu Marksist, Leninist ve etnik ayrılıkçı bir terör örgütü olan PKK üstlenmektedir. Eylemlerinde asker, sivil, kadın, çocuk ayrımı yapmadan eylemlerini gerçekleştiren PKK, ilk eylemini 1984 yılında gerçekleştirmiş; 1990’lı yılların başında Türkiye'nin ağaçlarına ve ormanlarında yaşamına sürdüren tüm canlılara savaş açmıştır.Çevreye tahribat vermeyi başladıkları süreçte defalarca kolluk kuvvetlerine kıskıvrak yakalanan PKK üyeleri, yapılan soruşturma ve sorgu sonucu eğitim kamplarının Yunanistan'da olduğunu; kamplarda silah kullanmayı, molotof kokteyli yapmayı ve geniş ormanlık alanların nasıl ateşe verildiğini öğrendiklerini itiraf etmişlerdir. Birçok defa da Yunanistan’dan deniz yoluyla Anadolu'ya eylem yapmak amacıyla geçerken sahil güvenlik tarafından yakalanıp tutuklanmışlardır.Eylemlerin genelini PKK'nın alt kolları olan “Ateşin Çocukları İnisiyatifi”, ”Halkların Birleşik Devrimi Hareketi” ve “Devrimci Gençlik Hareketi” yapmakta ya da yaptıklarını iddia etmektedir. 2019 yılında PKK ve alt kollarının üstlendiği 229 yangının yapılan inceleme tarafından 135’inin terör ilişkilendirilmezken 27’sinin hiç gerçekleşmediği ortaya çıkmıştır.


Ateşin Çocukları İnisiyatifi terör grubu 2019 yılında 11 Temmuz-24 Ağustos tarihleri arasında çıkan birçok yangını üstlenmiş ve yayın organları olan işbirlikçi basın kuruluşlarına “Eylemlerimiz özgür özerk Kürdistan statüsü resmi olarak tanındığı güne kadar kesintisiz devam edecektir.” açıklamalarını yapmıştır.


PKK’nın bir kolu olan ‘’Ateşin Çocukları İnisiyatifi’’ terör grubunun üstlendiği orman yangınları


 • 24 Ağustos günü Kütahya’nın Gediz ilçesinde 8 hektarlık ormanlık alan

 • 24 Ağustos günü Mersin’in Tarsus ilçesinde ormanlık alan

 • 24 Ağustos günü Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alan

 • 24 Ağustos günü Uşak’ın Banaz ilçesinde ormanlık alan

 • 22 Ağustos günü Balıkesir’in Edremit ilçesinde ormanlık alan

 • 22 Ağustos günü Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alan

 • 19 Ağustos günü Muğla’nın Marmaris ilçesi Beldibi bölgesinde ormanlık alan

 • 18 Ağustos günü İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayarak 500 hektarlık alanı

 • 18 Ağustos günü İzmir’in Bornova ilçesinde ormanlık alan

 • 18 Ağustos günü İzmir’in Urla ilçesinin Yağcılar ve Demircili Mahalleleri arasındaki bölge

 • 18 Ağustos günü İzmir’in Menderes ilçesinin Gümüldür Mahallesinde ormanlık alan

 • 17 Ağustos günü İzmir’in Selçuk ilçesinde ormanlık büyük bir alan

 • 12 Ağustos günü Balıkesir Marmara ilçesinde ormanlık alan ve polis lojmanları

 • 11 Ağustos günü İstanbul Pendik’te bulunan Göçbeyli Köyü etrafındaki ormanlık alan

 • 11 Ağustos günü Mersin’in Bozyazı ilçesinde ormanlık alan

 • 11 Ağustos günü Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde Deliktaş mevkisinde ormanlık alan

 • 11 Ağustos günü Antalya’nın Kumluca ilçesi Papaz koyunda 10 hektarlık ormanlık alan

 • 11 Ağustos günü Bursa’nın İznik ilçesi Hisardere Mahallesi Doruk mevkisinde geniş bir ormanlık alan

 • 10 Ağustos günü Çanakale’nin Eceabat ilçesinde 100 hektarlık ormanlık alan

 • 7 Ağustos günü Muğlanın Bodrum ilçesi ve Mumcular mevkisinde ormanlık alan

 • 4 Ağustos günü İzmir’in Foça ilçesinde 4 hektarlık ormanlık alan

 • 24 Temmuz günü Manisa’nın Soma ilçesinde ormanlık alan

 • 23 Temmuz günü Antalya’nın Manavgat ilçesinde kaymakamlık konutunun da içerisinde olduğu alan

 • 22 Temmuz günü Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde ormanlık alan

 • 22 Temmuz günü İstanbul’un Şile ilçesinde ormanlık alan

 • 21 Temmuz günü Aydın’ın Nazilli ilçesinde 6 hektarlık ormanlık alan

 • 11 Temmuz günü Muğla’nın Fethiye ilçesinde ormanlık alanİçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamaya göre dağdaki toplam terörist sayısı rekor sayıya düşerek 438 olmuştur. Sayının böylesine aşağıya çekilmesi ile PKK'nın şehirde ve kırsalda silahlı eylem yapma kapasitesi neredeyse bitmiştir. Bu sebeple kolluk kuvvetlerinin karşısına çıkmaya korkan terör örgütü, ormanları kundaklamaktadır.


Terör örgütünün yaktığı bölgelerin ekseriyeti turistik bölgelerdir. Turistik bölgeleri yakarak Türkiye'nin güvenli olmadığını turistlere empoze etmeye çalışan PKK, bu hususta amacına ulaşamamakta; Türkiye'ye gelen turist sayısı katlanarak artmaktadır. Petrol boru hatlarını da kundaklayan PKK'nın birincil amaçlarının dünya kamuoyunda Türkiye'nin aleyhine bir itibar yaratmak ve ulusal ekonomiye darbe vurmak olduğu anlaşılmaktadır. İkincil hedefleri ise terör örgütü sempatizanlarına hala eylem yapabildiklerini göstermektir.


Dünyanın herhangi bir yerindeki büyük yangınları koşulsuz şekilde haber yapan uluslararası basın yayın organları bu yangınlardan pek çoğunu haber yapmamış, haber haline getirdilerse de PKK'nın bu konulardaki etkisini göz ardı etmiştir. Uluslararası haber sitelerinin Türkiye kollarında seyrek de olsa bahsedilen yangınlarda, odak noktasını yanan ormanlar veya PKK değil de, önlemlerin alınmamasına çekmişlerdir. Hatta DW Türkçe, yangınları Bakanlık çalışanlarının çıkartıyor olabileceğini iddia etmişti. Bu tür haberler PKK'nın ekmeğine yağ sürüyor, istedikleri kaos ortamına daha da yaklaştırıyordu.
PKK bu terör eylemlerini gerçekleştirirken meşruiyet katmak amaçlı “Türk askerleri, Doğu Anadolu’da ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kasten ormanları yakıyor” açıklamasını yaptı. Bu açıklamayı dile getiren “İnsan Hakları Derneği”, bu hususta herhangi bir delil ortaya koyamamış, bu iddiaların yalandan ibaret olduğu anlaşılmıştır.


Birkaç gün öncesinde Hatay'da başlayan yangın hepimizi derinden üzmüş, bu yangını da PKK'nın alt kolu olan “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” tarafından üstlenilmiştir. Eş zamanlı olarak Lazkiye'de ve Hatay sınırındaki bazı kentlerde çıkan yangınların şüphelileri Esad taraftarları olarak görülmüştür. Hatay, Lazkiye ve çevresindeki kentlerde çıkan yangın Esad ve PKK işbirliğini akıllara getirmiştir. Mevzubahis yerlerdeki mülteci çoğunluğu düşünüldüğünde, Anadolu'nun içlerine mülteci akını planlandığı düşünülebilir. Bu konuyu soruşturmak devletimizin görevidir.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun verdiği bilgiler ışığında, terör örgütünün kolluk kuvvetlerinin karşısına çıkmaya fazla cesaret edemeyeceği barizdir. Bundan sonra PKK'nın bu tür çevresel terörizmi daha etkin kullanacağı tahmin edilmekle beraber, önümüzdeki süreçte Orman Muhafaza Memurlarına çok büyük iş düşmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, teknolojinin nimetlerinden faydalanması son derece elzemdir. Aynı zamanda Orman Genel Müdürlüğündeki gözcü personellerin yetki alanları genişletilmesi ve hukuki açıdan düzenleme yaparak bu teröristlere müdahale yetkileri arttırılması da gündeme getirilebilir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör