top of page
  • TELKİN DERGİSİ

IŞIKLAR YANIYOR! / Orhan Baş

“Işıklar yanıyor” ifadesi çok uzak olmadığımız, bir döneme damgasını vuran, son günlerde ise AYM üyesi Engin Yıldırım’ın yapmış olduğu bir paylaşım ile tekrar alevlenip gündeme oturan tartışmaya açık bir ifadedir. Gelin hep beraber “ışıklar yanıyor” ifadesinin geçmişine bakalım.

1960 ve 1970’li yıllarda siyasi çekişmelerin ve tabiri caizse ordunun tedirgin olduğu dönemlerdi. Bu dönemler mevcut hükümete ordu yoluyla bir baskı bulunmaktaydı ve hükümetin bir gözü ordunun üzerindeydi. Çünkü mevcut hükümet dönemin anlayışıyla ancak iki şekilde değişebilirdi. Biri halkın iradesine başvurulduğu çoğunluğun kararı ile diğeri ise demokratik olmayan yol yani askeri darbe ile peki askeri darbe nedir? Askeri darbe bir ülkede silahlı kuvvetler mensuplarının silah zoruyla ülke yönetimine el koymasıdır. Askeri darbenin başlıca nedeni olarak ise hükümetlerin, ekonomik ve sosyal sorunları çözmekte başarısız oldukları iddiasıdır. Bu iddia ile yola çıkıp darbeyi gerçekleştirmek isteyenlerin plan ve programları hazırdır:İktidarı ele geçirerek lideri devirmek. Radyo, TV gibi iletişim kanallarını işgal ederek hükümet daireleri üzerinde otorite kurmak ve söz sahibi olmaya çalışmak. Askeri darbe burada her ne kadar birkaç cümle ile geçilse de aslında askeri darbe bir dönemi, o dönemin insanlarını ve ülkelerin geleceğini etkileyen çok mühim bir olaydır. Biz şimdilik bu kadarıyla yetinelim ve askeri darbeyi kısaca özetlemiş olalım.

1960 ve 1970’li yıllarda darbe olacağı söylentileri Genelkurmay’ın binasının ışıklarının yanmasına göre tahmin edilirdi. Ne zaman darbe söylentileri olsa gazeteciler Genelkurmay’ın önünde turlar, ışıkları yoklarlardı. Hatta ilerleyen dönemlerde 12 Eylül 1980 darbesi öncesi bu tür söylentilerin çıkmasını istemeyen Kenan Evren’in Genelkurmay binasının ön ışıklarını kapattırıp darbe planlarını arka odada hazırladığı söylenir. Bunun dışında “Postmodern Darbe” olarak adlandırılan 28 Şubat 1997 darbesinde de Genelkurmay’ın ışıkları iktidara gözdağı vermek amacıyla sabaha dek yanmıştır.IŞIKLAR YANIYOR İFADESİ İLE TANIŞMAMIZ

Işıkların yanmasının ne anlama geldiği her ne kadar bilinse de bu ifadeyle tanışmamız gazeteci ve aynı zamanda muhabir olan Mehmet Ali Birand ile olmuştur. Mehmet Ali Birand Türkiye’nin yakın tarihinin mercek altına alındığı “32. Gün” belgesellerinden birinde:


“Genelkurmay’ın ışıkları sönükse mesele yok demekti, ışıklar yanıyorsa bunun tek anlamı vardı: Ordu tedirgindi” sözleri ışıklar yanıyor ifadesiyle tanışmamıza sebep olmuştur. İşte ışıklar yanıyor ifadesinin geçmişi buradan geliyor. Aradan geçen onca zamandan sonra geçtiğimiz günlerde AYM üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” adlı paylaşımı bizi geçmişe götürmüş ve darbe ile ilişkilendirilmişti. Ayrıca bu paylaşım birçok kesimin Engin Yıldırım’a tepkisinin oluşmasına neden olmuştu.


Vatanın, milletin, devletin geleceğinin ve güvencesinin teminatının halkın iradesiyle belirlenip ışıkların bu uğurda daima yanması dileğiyle...

153 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page